forum.nfo.pl

Forum NFO
Teraz jest Pt, 29 sie 2014, 08:26

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Załomek na ogonie
PostNapisane: Wt, 12 sty 2010, 01:13 

Witam, założyłam te wątek bo potrzebuję porady "fachowców" czyli w szczególności doświadczonych hodowców.
Spotkałam się z tematem załomków już jakiś czas temu. Chciałam się dowiedzieć na jego temat wszystko od strony "technicznej" czyli jeśli oboje rodziców kociąt nie mają załomka to czy kocięta mogą mieć, a najbardziej interesuje mnie czy kociak gdy ma załomek to ma go od razu wyczuwalnego od urodzenia albo przynajmniej w okresie 0-3m-cznym, żeby stwierdzić czy nadaje się do dalszej hodowli lub na wystawy.
Chciałabym się również dowiedzieć czy na podstawie badania RTG można dokładnie określić czy kociak ma załomek czy nie. Czytałam różne artykuły na ten temat ale zwykle poruszane były inne kwestie.
I czy jeśli np. ktoś kto kupuje u mnie kota do hodowli to czy może się zdarzyć że załomek "wytworzy się" u tego kota w trakcie rozwoju (w przypadku MCO które mam nawet do 2ch lat). Pytam również o to bo spotkałam się z takim stwierdzeniem u pewnego hodowcy i nie wiem czy to prawda. No i czy w takim wypadku ktoś ma prawo reklamować takiego kociaka, bo przecież skąd ja mam wiedzieć czy załomek jest na podłożu genetycznym czy po prostu nie nadepnął kotu na ogon.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Zobacz profil Wyślij e-mail WWW  

Tytuł: Re: Załomek na ogonie
PostNapisane: Wt, 12 sty 2010, 13:36 

Witaj :)

załomek jest bardzo enigmatyczną wadą - nikt do końca nie wie, skąd się bierze, jak się robi, kiedy sie robi, które załomki są genetyczne, a które rozwojowe, które mogą, w zetknięciu z innymi genami, dać u kolejnych pokoleń inne, poważniejsze, zagrażające zyciu wady.

Z tego, co wiem, o czym na miau pisała też Sylwiah (ona wykastrowała kilkuletniego kocura SIB, któremu załomek pojawił się już jak był dorosły), załomek dziedziczy się poligenetycznie. Czyli musi w jednym kocie zejść się określona liczba, określonych genów, żeby załomek się pojawił. Z tego, co usłyszałam mamy dwa rodzaje załomków - genetyczne, sztywne, wyczuwalne od urodzenia kota i rozwojowe, odprowadzalne, spowodowane róznicą w napięciu mięśni ogona (ogon wygina się w jedną strone bardziej). Wielu hodowców twierdzi, że załomek jest wadą kosmetyczną. Są też takie "niby załomki" - kot pod wpływem stresu wygina końcówke ogona. Jak jest zrelaksowany, zagięcie znika. Kilka lat temu, nikt na SGGW nie potrafił ze zdjęcia zawyrokować, czy deformacja ogona jest wadą genetyczną, czy uszkodzeniem mechanicznym. Znajomi reklamowali kota - ale on już przyjechał do nich z "czymś" na ogonie.

Uważam, że deformacja ogona, która pojawia się w wieku dorosłym, nie jest podstawą do reklamacji. Jest to "wada ukryta" (bosz, co za okroopne okreslenie w stosunku do zywego zwierzęcia) i hodowca nie jest za to odpowiedzialny.

A.

Tytuł: Re: Załomek na ogonie
PostNapisane: Śr, 13 sty 2010, 04:52 

Konsultowałam się dzisiaj z moim weterynarzem na temat przypadków wystąpienia załomka, ten wykazał się nie lada zaangażowaniem żeby rzetelnie odpowiedzieć na moje wątpliwości. Wykonał telefony do 3ch niezależnych specjalistów, którzy jednoznacznie stwierdzili że załomek jeśli jest wrodzony to czuć i widać go na zdjęciach rtg od urodzenia a już na pewno widoczny jest podczas pobytu jeszcze u hodowcy. Jest wyraźnie wyczuwalny i zawsze w razie wątpliwości należy zrobić rtg. Podobno u nas na klinikach (we Wrocławiu) jest doświadczony specjalista który umie rozróżnić czy to załomek wrodzony czy powstały po złamaniu. Jeśli ktoś jeszcze miał bliższą styczność z tym tematem to zachęcam do włączenia się do rozmowy.

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]